Zwykły Człowiek W Niezwykłym Samolocie

Zazwyczaj pilotów myśliwców postrzegamy jako ludzi bardzo zamkniętych w sobie, czasami nawet niedostępnych. Podczas naszej ostaniej wizyty w 22 Bazie Lotniczej w Malborku, przekonaliśmy się jednak, że nie zawsze takie stwierdzenie jest prawdą, gdyż mieliśmy niezwykły zaszczyt poznać pana Majora, pilota samolotu F16 tureckich sił powietrznych, który w malborskiej bazie pełni dyżur bojowy.

Samoloty F-16 wielokrotnie uczestniczyły w operacjach bojowych, jako samoloty szturmowe i myśliwskie. Zestrzeliły łącznie przynajmniej 72 samoloty bojowe i transportowe, piloci tych maszyn, często nazywani "rycerzami przestworzy", bardzo często niechętnie udzielają wywiadów czy rozmawiają z niedawno poznanymi ludźmi. Jednak, nie zawsze okazuje się to regułą, gdyż podczas pewnego długiego sierpniowego wieczoru, mieliśmy okazję spędzić parę godzin z pilotem Falcona.

Pan Major Akyali, pilot, instruktor z wieloletnim doświadczeniem okazał się być dla nas bardzo gościnny i pomocny, kiedy dowiedział się jaki był nasz cel tego wieczoru,przywitał nas z otwartymi ramionami, pomimo tego, że praktycznie się nie znaliśmy potraktował nas jak swoich najbliższych przyjaciół. Rozmowa z pilotem kleiła się niezwykle dobrze, rozmawialiśmy o różnicach między naszymi kulturami, o kuchni, nie tylko tureckiej i polskiej, wymienialiśmy się zdjęciami, które zrobiliśmy podczas licznych podróży, oraz ciekawymi historiami, które przydażyły się podczas naszej pracy. Oczywiście nie mogło zabraknąć rozmów o lotnictwie, o ciekawostkach, o naszych ulubionych statkach powietrznych, o tym jaki dany samolot ma osiągi, oczywiście nie mogło obyć się bez rozmowy o jego kolegach z Sił Powietrznych, których często można zobaczyć na pokazach w Europie, czyli Solo Turk, oraz Turkish Stars, Major Akyali zapytany czy kiedykolwiek chciałby spróbować swych sił jako pilot demonstracyjny, odpowiedział, że o wiele bardziej woli życie pilota stricte bojowego, nawet pomimo czasu pokoju, jak twierdzi, bycie takim pilotem wydaje się o wiele ciekawsze i bardziej dynamiczne.

Bardzo dziękujemy Majorowi, oraz innym członkom Sił Powietrznych Turcji, za wspaniały dzień, oraz niesamowitą przygodę, mamy nadzieję, że wkrótce znowu się spotkamy i będziemy mogli porozmawiać!