US Army prezentuje grafikę nowego bombowca stealth B-21 Raider

Od dawna było nam czekać na nowe informacje o amerykańskim, strategicznym bombowcu B-21 Raider. Docelowo zastąpi on bombowce B-1 Lancer, B-2 Spirit i B-52 Stratofortress. Po niemal pięciu latach US Air Force pokazał nowe zdjęcia tej maszyny, która nadal jest owiana tajemnicą co do wymiarów jak i osiągów.

Piwerwsze doniesienia na temat bombowca Amerykańskie dowództwo ujawniło w 2016 r. Wówczas pokazało koncepcyjną grafikę prezentującą tę maszynę:

Od tego momentu mineło aż pięć lat, zanim zobaczyliśmy nowe grafiki ukazujące ten pojazd.

Tym razem US Air Force pokazało nam graficzną reprezentację bombowca w trzech bazach, gdzie będzie w przyszłości stacjonować. Niestety, Amerykanie ciąglenie zdradzają bojowych możliwości tej maszyny. Na razie wiemy, iż będzie to międzykontynentalny bombowiec dalekiego zasięgu o obniżonej wykrywalności dla radarów zdolny do przenoszenia zarówno konwencjonalnego uzbrojenia, jak i bomb termojądrowych. Według zapenień samolot ten miałby wejść do służby w na przełomie 2026/2027 r. i docelowo zastąpi bombowce B-1 Lancer, B-2 Spirit i B-52 Stratofortress. Pierwszy lot maszyny zaplanowano prawdopodobnie jeszcze na ten rok. Wydaje się to o wiarygodne, gdyż a w bazach już powstały dla nich hangary.