Incydent nad Bałtykiem. Przechwycono rosyjskie myśliwce

Nad Bałtykiem przechwycono rosyjskie myśliwce

Belgijskie Siły Powietrzne opublikowały nagranie pokazujące przechwycenie rosyjskich myśliwców lecących w kierunku amerykańskiego niszczyciela USS Donald Cook, patrolującego Morze Bałtyckie u wybrzeży Litwy.

Jak podaje "Het Laatste Nieuws" do zdarzenia doszło 17 kwietnia 2020 w piątek. Przechwycenia dokonały dwa myśliwce bielgijskie F-16, które obecnie są odpowiedzialnie za nadzór nad bałtycką przestrzenią powietrzną w ramach misji Baltic Air Policing NATO. Uczestniczą w niej także Czesi, Duńczycy i Polacy.

USS Donald Cook ma już wcześniej miał bliskie spotkanie z rosyjskimi myśliwcami. W 2016 r. nad okrętem dość długo krążyło kilka rosyjskich maszyn, które przeleciały nad nim na bardzo niskiej wysokości. W pobliżu niszczyciela pojawił się również rosyjski śmigłowiec. Wówczas nakręcono kilkuminutowe nagranie video, na którym uwieczniono manewry rosyjskich samolotów nad okrętem.

Od 1 września ub.r. gdy Belgia rozpoczęła swoją zmianę w Baltic Air Policing jej samoloty wykonały aż 67 lotów w celu przechwycenia rosyjskich jednostek.

Jest to już dziewiąta misja polskich miśliwców w Baltick Air Policing, który rozpoczął się 2 stycznia. Polski Kontyngent Wojskowy Orlik jest ulokowany w estońskiej bazie Amari. W jego ramach przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią cztery F-16 które również mogą się pochwalić dokonałym przechwyceniem rosyjskich maszyn w połowie stycznia.

Źródło: PAP, hln.be, Onet