Rosyjski myśliwiec MiG-41 szóstej generacji ma odbyć dziewiczy lot w 2025 roku

Rosja potajemnie rozwija nowy myśliwiec przechwytujący MiG-41 (lub PAK-DP) od 2013 roku. Według nielicznych szczegółów, które się pojawiły, będzie to jednomiejscowy, jednosilnikowy samolot hipersoniczny szóstej generacji, zdolny do operowania z lub bez załogi. Został wymyślony przez MiG Corporation, aby zastąpić stary MiG-31 Foxhound we flocie rosyjskich sił powietrznych.

Samolot będzie mógł wykonywać misje przechwytywania w niskich temperaturach, na przykład w Arktyce i na wysokościach bliskich przestrzeni kosmicznej. Jego silnik będzie działał nawet przy braku atmosfery.

MiG-41 będzie mógł latać z prędkością hipersoniczną (do 5500 km / h) z zasięgiem do 1500 kilometrów na wysokości do 100 kilometrów.

Będzie się mógł pochwalić nowymi technologiami stealth, ponieważ istniejące radarowe materiały absorpcyjne używane w myśliwcu Su-57 piątej generacji są przeznaczone wyłącznie do misji naddźwiękowych i będą w stanie przenosić wszystkie nowoczesne typy pocisków, takie jak przeciw okrętom Zircon i pocisk wielofunkcyjny Kinzhal. Ponadto na pokładzie będzie najpotężniejszy na świecie pocisk powietrze-powietrze R-37, zdolny do trafiania celów na odległość do 300 kilometrów (w przyszłości R-37 zostanie zastąpiony przez KS-172 zaprojektowany 400 kilometrów).

MiG-41 stanie się również hipersonicznym myśliwcem przechwytującym dzięki wyposażeniu w wielofunkcyjny system pocisków przechwytujących dalekiego zasięgu (MPKR DP), który po wystrzeleniu dostarczy kilka pocisków do unicestwienia broni hipersonicznej.

Według popularnego rosyjskiego serwisu Avia.Pro MiG-41, jeżeli wszystko pójdzie bezproblemu, odbędzie swój dziewiczy lot w 2025 roku. Mówi się, że pierwszy prototyp zostanie ukończony do 2023 roku, a następnie przejdzie serię testów naziemnych przez około dwa lata. Siły rosyjskie będą mogły odebrać pierwsze PAK-DP około 2028 roku. Planowe wycofanie ze służby flagowego MiG-31 jest zaplanowany na 2030 rok.