NASA i SpaceX o wspólnej wspólnej kosmicznej misji załogowej

NASA i SpaceX szykują się do pierwszej wspólnej misji załogowej która odbędzie się już 27 maja bieżącego roku z Launch Complex 39A na Florydzie. Astronauci z NASA, będą latać statkiem kosmicznym Crew Dragon SpaceX, startując na rakiecie Falcon 9


zródło: SpaceX

Pierwsza wspólna misja NASA i SpaceX o nazwie Demo-2 to niezwykle ważne wydarzenie w historii lotów w kosmos, gdyż po raz pierwszy wykorzystane zostaną rakiety SpaceX, a nie rosyjskie Sojuzy. NASA potwierdziła już, że wylot dwóch astronautów, Douglasa Hurleya oraz Roberta Behnkena na Międzynarodową Stację Kosmiczną odbędzie się planowo, czyli 27 maja bieżącego roku.

1 maja astronauci udzielą też wirtualnych, zaś podczas tzw. briefingów medialnych będzie można zobaczyć choćby testowy lot statku SpaceX. Tego samego dnia odbędzie się też transmitowana na żywo wirtualna konferencja prasowa. Dzień po starcie 27 maja astronauci trafią na ISS. Dowódcą statku Crew Dragon będzie Douglas Hurley, zaś dowódcą operacji wspólnych – Robert Benhken.


źródło: NASA

Behnken będzie dowódcą wspólnych operacji dla misji, odpowiedzialnym za takie działania, jak spotkanie, dokowanie i oddokowywanie, a także działania Demo-2, gdy statek kosmiczny jest zadokowany na stacji kosmicznej. Został wybrany jako astronauta NASA w 2000 roku i ukończył dwa loty promem kosmicznym. Behnken poleciał STS-123 w marcu 2008 roku i STS-130 w lutym 2010 roku, a podczas każdej misji wykonał trzy spacery kosmiczne. Urodzony w St. Anne w stanie Missouri, uzyskał licencjat z fizyki i inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Waszyngtona, a także tytuł magistra i doktora inżynierii mechanicznej na California Institute of Technology. Przed dołączeniem do NASA Behnken był inżynierem ds. Prób w locie w lotnictwie USA.


źródło: NASA

Hurley będzie dowódcą statku kosmicznego dla Demo-2, odpowiedzialnym za takie działania, jak wystrzelenie, lądowanie i regeneracja. Został wybrany jako astronauta w 2000 roku i ukończył dwa loty kosmiczne. Hurley był pilotem i głównym operatorem robotyki dla STS ‐ 127 w lipcu 2009 r. I STS ‐ 135, ostatniej misji promu kosmicznego w lipcu 2011 r. Urodzony w Nowym Jorku urodził się w Endicott, ale uważa, że Apalachin jest jego rodzinnym miastem. Uzyskał tytuł Bachelor of Science w zakresie inżynierii lądowej na Uniwersytecie Tulane w Luizjanie i ukończył US Pilot Naval Test School School w Maryland. Przed dołączeniem do NASA był pilotem myśliwca i pilotem testowym w korpusie piechoty morskiej USA.