Pierwszy lot komercyjny w kosmos.

Richard Branson, który założył Virgin Galactic, odbył pierwszy lot w kosmos na pokładzie statku VSS Unity, który został wyniesiony w przestrzeń za pomocą samolotu. Potem odłączył się i poleciał na wysokość 85 km. Pierwsza misja komercyjna zakończyła się sukcesem i obecnie planowane są koleje wycieczki.

Przygotowywania Virgin Galactic do uruchomienia kosmicznej turystyki trwały od kilku lat. Dzisiaj odbył się pierwszy lot o statusie komercyjnym statku Unity, na którego pokładzie znalazł się m.in. Richard Branson, założyciel firmy.

Start rozpoczął się w Spaceport America w Nowym Meksyku. Stąd wystartował niepowtarzalny samolot VMS Eve, który nazwę zawdzięcza po matce Bransona. Na wysokość 16 km statek Unityodczepił się od samolotu i poleciał na wysokość około 85 km. Przekroczył więc umowną granicę pomiędzy Ziemią a kosmosem uznaną przez siły powietrzne USA na poziomie 80 km nad powierzchnią.

Tym samym Virgin Galactic rozpoczął nowy rozdział w kosmicznej turystyce. Jak podają przedstawiciele firmy już obecnie jest ponad 700 osób z wstępą rezerwacją na takie nietypowe wycieczki. Wśród nich są m.in. Tom Hanks, Justin Bieber czy Lady Gaga. Koszt takiej przyjemności to 250 tys. dol. (ok. 958 tys. zł).